publikacje

Wróć do listy

Relacja Anny Weissberg

W pierwszej części relacji Anna Weissberg opisuje swoją ucieczkę z lwowskiego getta. Autorka wspomniała, że posługiwała się „krakowską metryką”. Druga część zawiera lakoniczne informacje o pracach, jakie wykonywała po opuszczeniu Lwowa. Na wsi była „kobietą do krów”, okazało się jednak, że jest to trudne i nieprzyjemne zajęcie. W Krakowie znalazła zatrudnienie jako służąca w rodzinie volksdeutschów. Pracodawcy odmówili jej pomocy w zameldowaniu się, a bez tego była narażona na aresztowanie podczas kontroli dokumentów. Trzecia część relacji składa się z krótkich notek opatrzonych datami. XII 1942 r. – spotkanie Austriaka, poprzednio przebywającego we Lwowie, który znał jej tożsamość. Mężczyzna miał „słabość do kobiet”, dlatego nie zadenuncjonował Weissberg. IV 1943 – spotkanie Polaka ze Lwowa. Weissberg wyszła za niego za mąż, prawdopodobnie w celu zapewnienia sobie niezbędnych dokumentów (ślubu udzielił im kuzyn męża, który wystawił antydatowaną metrykę pozwalającą na sporządzenie „aryjskich papierów”). V 1944 – konfrontacja ze współpracowniczką lwowskiego gestapo, która powiedziała Weissberg, że złoży na nią donos. Autorka odparła atak, mówiąc, że ma lepsze kontakty z Niemcami, a to kłamstwo uratowało jej życie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Aryjskie papiery
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 k. ; 29,5 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/432
Tytuł kolekcji: 
Relacje Żydów Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Relację spisała Iza Lauer. Zob. artykuł (tu wymieniana jest m.in. relacja Weissberg; s. 54) Martyny Grądzkiej-Rejak, „«Myśmy się nawzajem poznawały po oczach»... Z badań nad strategiami przetrwania kobiet żydowskich funkcjonujących «na powierzchni», po tzw. aryjskiej stronie w okupowanym Krakowie i okolicach” (http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-b47987aa-f540-4385-b0e5-6fde516c469b/c/51-74_Gradzka-Rejak.pdf).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
2 lip 1945
Główne tematy: 
getto, ucieczka i ukrywanie się po tzw. aryjskiej stronie, losy Żydów w czasie II wojny światowej, antysemityzm, donosicielstwo, ukrywanie się Żydów, strategie przetrwania
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja