publikacje

Wróć do listy

Relacja

Na rekord składają się dwa opowiadania.

Pierwsze z nich, Dzień, jakich było wiele opisuje jedno, konkretne wydarzenie obozowe. Rozpoczyna je bogaty opis przyrody wokół obozu oraz informacja, że tego dnia nie wychodzą do pracy żadne komanda. Na środku kobiecego pola budowana jest szubienica.

Jest to wspomnienie z egzekucji pokazowej. Jedna z więźniarek, młoda, szesnastoletnia Żydówka chciała uciec z obozu, lecz została na tym przyłapana. By uniknąć takich przypadków w przyszłości oprawcy podjęli decyzję o zrobieniu pokazowej egzekucji. Autorka wiele miejsca poświęca na opis wyglądu młodej skazanej, przytacza ostatni dialog z egzekutorem, a potem opisuje jak trzy dni i trzy noce ciało wisiało i bujało się na wietrze. Autorka przewrotnie nazywa to tańcem.

Opowiadanie kończy informacja o zdjęciu ciała czwartego dnia.

Drugie opowiadanie Swietlana jest opowieścią o małej dziewczynce z transportu biłgorajskiego.

Autorka dokładnie opisuje jej wygląd, jasne włosy, oczy i prawie przeźroczystą buzię. Cały czas więźniarki starały się rozbawić to smutne dziecko. Wspomina ona, że Swietlana nie narzekała, nie prosiła o jedzenie i picie, tylko grzecznie czekała. Pytała tylko kiedy będzie mogła wyjść już poza druty.

Opowiadanie kończy informacja o tym, że pewnego dnia wszystkie dzieci z transportu biłgorajskiego zostały zabrane i wywiezione do Niemiec.

Autor/Autorka: 
Wariant tytułu: 
Dzień, jakich było wiele; Swietlana
Opis fizyczny: 
6 k . ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
VII/M-219
Tytuł kolekcji: 
Relacje byłych więźniów Majdanka
Uwagi: 
Do relacji dołączone jest pismo z Towarzystwa opieki nad Majdankiem do Muzeum na Majdanku. Dołączony jest także list Autorki, z którego wynika iż w rejonie Olsztyna mieszka pięcioro byłych więźniów i więźniarek Majdanka. Z listu też wynika, że Autorka mieszka z jedną z byłych więźniarek (w liście znajdują się adresy byłych więźniów i więźniarek).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
niedziela, Czerwiec 22, 1969
Główne tematy: 
obóz koncentracyjny, szubienica, śmierć, taniec, dzieci z Zamojszczyzny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1944