publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia Elizy Bator dotyczą przesiedlenia w 1946 r. Rozpoczyna je opis dnia wyjazdu, kiedy 13-letnia autorka wraz z matką szykują się do opuszczenia rodzinnego domu i ukochanego Wilna. Obrazy z przeszłości ukazują m.in.: przygotowania do podróży, refleksje towarzyszące wysiedleniu – smutek rozstania z bliskimi ludźmi i miejscami. Dokument zawiera również relację z podróży transportem na zachód: wymuszanie łapówek przez żołnierzy, incydenty w trakcie tułaczki, okoliczności dotarcia do Wrocławia oraz sporo odniesień do życia osobistego autorki.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja z 1946 r.
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
1–9 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu. Podwójna foliacja: autorki oraz ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny, wielkimi literami (długopis, niebieski tusz). Kartki w linię, dziurkowane pod wpięcie do segregatora. Dołączona kartka z danymi dot. autorki (adres). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
przymusowe przesiedlanie ludności polskiej po II wojnie światowej, warunki podróży w transportach „repatriacyjnych” na Ziemie Zachodnie, rzeczywistość po przybyciu na Ziemie Zachodnie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1946 do 1989
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia