publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Autorka opisuje doświadczenia swojej rodziny – siostry, ojca i matki – oraz ciężkiego dzieciństwa podczas II wojny światowej, m.in.: warunki egzystencji, prześladowania ze strony ludności ukraińskiej, aresztowanie ojca, ukrywanie się, wywózkę siostry do Niemiec. We wspomnieniach znalazły się wzmianki m.in. na temat UPA i mordów dokonywanych na ludności żydowskiej. Zapiski są lapidarne, ale bogate w informacje.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienie z lat 1940–1945
Miejsce powstania: 
Radomice
Opis fizyczny: 
179–180 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Nieliczne poprawki i dopiski w przestrzeni międzywierszowej. Pismo trudno czytelne. Ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny, luźne kartki w kratkę, spięte przy użyciu plastikowego spinacza. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Maj 29, 1992
Główne tematy: 
groza wojny, relacje polsko-ukraińskie w czasie II wojny światowej, przymusowe przesiedlenia ludności polskiej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia