publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Władysława Gilewska w swoich wspomnieniach dotyczących wysiedlenia w 1945 r. ukazuje ten dramatyczny okres z perspektywy młodej dziewczyny, którą wówczas była. Autorka podkreśla, że ogromne poczucie zagrożenia – grasujące bandy upowców mordujące ludność polską – sprawiło, ze nie żałowała wyjazdu. W krótkiej, rzeczowej relacji Gilewska przybliża m.in.: warunki, w jakich osadnicy przybywali na Ziemie Zachodnie, sytuację po dotarciu na miejsce (poszukiwanie miejsca do osiedlenia, niebezpieczeństwa) i życie w nowym domu – dzielone przez jakiś czas z jego niemieckimi mieszkańcami.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Repatrianci
Miejsce powstania: 
Dzierżoniów
Opis fizyczny: 
190–192 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1991
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Numeracja autorki przekreślona, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, luźne kartki w kratkę z zeszytu, spięte przy użyciu metalowego spinacza. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
akcja przesiedleńcza Polaków po II wojnie światowej, strach przed upowcami, transport na Ziemie Zachodnie, nowe życie po przesiedleniu, wspólne życie polskich osadników z niemieckimi mieszkańcami
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia