publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia Hanny Jarodzkiej są luźnymi zapiskami, w których autorka fragmentarycznie przedstawia swoje życie. Powraca w nich m.in. do dzieciństwa, przywołując obrazy ze szczęśliwego, przedwojennego życia z rodzicami w Koninie, które przerwał wybuch II wojny światowej. Wspomnienia dotyczą również rodziców i losów rodziny autorki podczas okupacji i po niej – z wielką historią w tle: wojną, zjednoczeniem Niemiec, stanem wojennym. Jarodzka pisze szczegółowo, ale jednocześnie z dystansem wobec przedstawianych wydarzeń, starając się oddać przeszłość dokładnie tak, jak ją zapamiętała.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
„W pamięci dziecka […]”
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
21–39 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18929/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (cienkopis, czarny tusz), nieliczne skreślenia. Zapis jednostronny. Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Kartki gładkie, luźne, spięte przy użyciu metalowej zszywki. Dołączona kartka z danymi adresowymi autorki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
przedwojenny Konin, wojna widziana oczami dziecka, getto warszawskie, życie w powojennym Wrocławiu, niemieccy mieszkańcy Wrocławia
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia