Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Wspomnienia Stanisławy Kowalewskiej są krótkim zapisem doświadczeń z 1945 r., kiedy w wyniku przymusowych przesiedleń udała się w podróż na Ziemie Zachodnie w poszukiwaniu nowego domu. Najwięcej miejsca autorka poświęca okolicznościom poprzedzającym wysiedlenie: rabunkowi, poczuciu zagrożenia i zamordowaniu Polaka – o czym słyszała od bezpośredniej świadkini.
Inny tytuł:
Relacja z rejonu Tarnopola
Miejsce powstania:
Szczepanów
Opis fizyczny:
61–62 k. luź.; 31 cm
Technika zapisu:
rękopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
1992
Stan zachowania:
dobry
Sygnatura:
18929/II
Uwagi:
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Zapis dwustronny. Ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Podwójna kartka w kratkę, na końcu dane adresowe autorki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Słowo kluczowe 3:
Konkurs:
Główne tematy:
przymusowe przesiedlenia ludności polskiej po II wojnie światowej, sytuacja wysiedlanej ludności w rodzinnych miejscowościach
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe:
Zakres chronologiczny:
Od 1945 do 1970
Nośnik informacji:
papier
Typ zasobu:
relacja