publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia Stanisławy Kowalewskiej są krótkim zapisem doświadczeń z 1945 r., kiedy w wyniku przymusowych przesiedleń udała się w podróż na Ziemie Zachodnie w poszukiwaniu nowego domu. Najwięcej miejsca autorka poświęca okolicznościom poprzedzającym wysiedlenie: rabunkowi, poczuciu zagrożenia i zamordowaniu Polaka – o czym słyszała od bezpośredniej świadkini.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja z rejonu Tarnopola
Miejsce powstania: 
Szczepanów
Opis fizyczny: 
61–62 k. luź.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18929/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Zapis dwustronny. Ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Podwójna kartka w kratkę, na końcu dane adresowe autorki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Konkurs: 
Główne tematy: 
przymusowe przesiedlenia ludności polskiej po II wojnie światowej, sytuacja wysiedlanej ludności w rodzinnych miejscowościach
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1970
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja