publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia Stefanii Karpińskiej dotyczą przymusowego wysiedlania ludności polskiej z Kresów Wschodnich po II wojnie światowej. Autorka opisuje swoje przeżycia z tego okresu, m.in.: nastroje panujące wśród mieszkańców w związku z ogłoszoną akcją repatriacyjną, oczekiwanie na wyjazd, podróż na Ziemie Zachodnie – warunki i przeżycia podczas miesięcznej podróży, okoliczności dotarcia do Malborka. Wspomnienia ukazują także pierwsze dni egzystencji w nowym miejscu zamieszkania oraz ówczesnych mieszkańców Malborka – napływową i miejscowa ludność.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
„Urodziłam się na Polesiu […]”
Miejsce powstania: 
Nowodworce
Opis fizyczny: 
51–58 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18929/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Zapis dwustronny. Ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Kartki w kratkę, zszyte przy użyciu metalowej zszywki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Konkurs: 
Data dzienna: 
środa, luty 26, 1992
Główne tematy: 
przymusowe przesiedlenia ludności polskiej po II wojnie światowej, nastroje wśród wysiedlanej ludności i ludności pozostającej, warunki podróży w czasie wysiedlenia, wysiedlanie ludności niemieckiej, lata powojenne
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1960
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia