publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wanda Kinda we wspomnieniach dotyczących akcji przesiedleńczej Polaków po II wojnie światowej podkreśla na wstępie, że wyjeżdżała, ratując swoje życie. W dalszej części tekstu opisuje okoliczności opuszczenia rodzinnych stron oraz losy swojej rodziny podczas wojny. Autorka porusza kwestie m.in. prześladowań ze strony Ukraińców oraz napadów i mordów UPA na Polakach (palenie wsi, brutalne morderstwa). Opisy Kindy sprawiają, że czyhające zewsząd zagrożenie i strach przed ujawnieniem swojej narodowości czuje się wręcz namacalnie. Dokument jest zapisem wojennej wędrówki i przeżyć autorki w kolejnych miejscach na mapie ówczesnej Polski. Wśród wielu ciekawych fragmentów znajduje się m.in. relacja z pobytu w Kosinie pod Łańcutem, gdzie rodzina Kindy trafiła w ramach akcji przesiedleńczej Polaków zorganizowanej przez Niemców. Autorka wspomina bolesne rozczarowanie spotkaniem i życiem z rodakami oraz podłość miejscowych Polaków wobec uchodźców ze Wschodu. Kinda opisuje wreszcie przesiedleńczą podróż, dotarcie na ziemie północne i budowanie życia – zawodowego, towarzyskiego (stosunki z autochtonami) – na nowo. Wspomnienia kończą się wyrazami nostalgii i tęsknoty za stronami rodzinnymi.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Gdańsk-Oliwa
Opis fizyczny: 
210–221 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Foliacja autorki przekreślona, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny, kartki spięte przy użyciu metalowego spinacza. Na końcu wspomnień wiersz (najprawdopodobniej autorki). Załączone kserokopie fotografii i dokumentów niemieckich (3 k.). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Konkurs: 
Główne tematy: 
II wojna światowa, konflikty etniczne na Kresach Wschodnich, prześladowanie ludności polskiej na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej, wysiedlanie ludności polskiej po II wojnie światowej, życie osadników z Kresów na Ziemiach Zachodnich i północnych
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia