publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia Reginy Kozłowskiej ukazują jej przeżycia po zakończeniu II wojny światowej, kiedy w ramach akcji przesiedleńczej opuściła rodzinne Wilno i w grudniu 1945 r. wraz z matką znalazła się w Bydgoszczy. Autorka opisuje losy rozdzielonej wyjazdem rodziny – ojciec pozostał w Wilnie, siostra i brat wyjechali dalej na Zachód – i pierwsze lata w nowej rzeczywistości: pracę i stosunek miejscowej ludności do przesiedleńców.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
253–255 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1991 do 1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski czarny tusz, dopiski ołówkiem). Przekreślona paginacja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, luźne kartki w kratkę, spięte przy użyciu metalowego spinacza. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wysiedlenia ludności polskiej po II wojnie światowej, osadnictwo na ziemiach zachodnich i północnych, stosunek Polaków do przyjeżdżających przesiedleńców
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia