publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia Olgi Lickindorf z sześcioletniego zesłania na Sybir są przejmującym zapisem drastycznych przeżyć małych dzieci, które jedynie dzięki zaradności i heroizmowi swej matki przetrwały nieludzkie warunki zsyłki. Zapiski zawierają opis realiów podróży, przybycia i egzystencji w Barnaule po wcieleniu ojca autorki do wojska. Lickindorf opisuje nieprzerwane starania matki, która imała się różnych sposobów, żeby wykarmić czwórkę małych dzieci – nauczyła się m.in. wróżyć z kart i w ten sposób zarabiała. Autorka wspomina ogromny, ciągły głód, choroby i klimat, który dodatkowo nie ułatwiał życia zesłańcom. Opisuje również koniec wojny („[…] ludzie cieszyli się ściskali, a ja nie wiedziałam, o co chodzi, tam nie widziałam żadnej wojny ani też żadnej zmiany nie zauważyłam po wojnie, głód panował nadal”) i drogę powrotną do kraju, kiedy w końcu można było więcej zjeść. Z zesłania dzieci przywiozły nieustanny lęk przed głodem – długo nie mogły się przyzwyczaić do tego, że jedzenia nie zabraknie. Po powrocie z Sybiru 11-letnia Olga ważyła zaledwie 15 kg. Poza nieodczuwaniem głodu przesiedlenie na Ziemie Zachodnie nie przyniosło rodzinie autorki znaczącej poprawy sytuacji bytowej. Warunki życia w – nomen omen – Uniegoszczy były nadal bardzo ciężkie, a pomoc dla przesiedleńców znikoma.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Repatrianci
Miejsce powstania: 
Zgorzelec
Opis fizyczny: 
k. luź. 234–245; 31 cm
Technika zapisu: 
inne
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18928/II
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, drobne poprawki (długopis, niebieski tusz). Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny. Załączona kserokopia świadectwa szkolnego. Na końcu wspomnień podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wyselekcjonowana do ewentualnego druku.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Czerwiec 25, 1992
Główne tematy: 
deportacje na Sybir w czasie II wojny światowej, życie na zesłaniu, dzieci-zesłańcy, głód, powrót do Polski, losy przesiedleńców-Sybiraków po powrocie do Polski, samotne macierzyństwo na zesłaniu i w PRL
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1990
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia