publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia są krótkim faktograficznym zapisem rodzinnej historii Bronisławy Ładygo począwszy od 1944 r., kiedy z końcem II wojny światowej jej losy zaczęły się gmatwać, a ścieżki członków rodziny rozchodzić. Dokument ukazuje etapy stopniowego rozdzielania tej rodziny w ciągu kolejnych powojennych lat i znikania jej z Wilna, na co złożyło się m.in. zesłanie na Sybir i wyjazdy w kolejnych akcjach przesiedleńczych. Autorka przedstawia też powojenne losy swoje i najbliższych – wskazuje miejsca przesiedlenia i daty śmierci.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Tychy
Opis fizyczny: 
k. luź. 286–289; 21 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Przekreślona numeracja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, luźne kartki z zeszytu w trzy linie, poszarpane na brzegach. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wysiedlenia ludności polskiej po II wojnie światowej, osadnictwo na Ziemiach Zachodnich i północnych, losy Kresowiaków po II wojnie światowej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1991
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia