publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia Cecylii Łuciów z lat wojny, kiedy jako mała dziewczynka została wywieziona z rodziną na Sybir. Autorka opisuje swoje życie przed wojną i na zesłaniu – m.in.: pracę, szkołę, pierwszą Wielkanoc, aresztowanie matki, głód i drastycznie złe warunki bytowe. Ze szczegółami ukazuje rozpaczliwą sytuację zesłańców – w tym losy dzieci, starania matki i własne, kiedy imała się różnych zajęć, by przetrwać. Spojrzenie dziecka skoncentrowanego na tu i teraz daje niezwykle ostre i surowe kadry, z których można ułożyć szerszy portret życia zesłańców. Łuciów kończy wspomnieniem długo wyczekiwanego powrotu do Polski i życia w Bieszczadach, gdzie zamieszkała z rodziną, oraz swojego dorosłego już życia – pracy, założenia rodzinny i późniejszych losów.               

Dokument spisany prostym językiem – choć powstał wiele lat po opisywanych wydarzeniach – jest opowieścią przedstawioną z perspektywy dziecka, co widać w sposobie narracji i ukazywania zapamiętanych fragmentów z przeszłości.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia
Miejsce powstania: 
Radomice
Opis fizyczny: 
k. luź. 297–302; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Przekreślona numeracja autorki, ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, luźne kartki w kratkę, pismo czytelne, staranne, liczne błędny językowe. Dołączona koperta z danymi autorki (adres). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
wojna oczami dziecka, dzieci na zesłaniu, wywózki na Sybir, warunki egzystencji na zesłaniu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1932 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia