publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia obejmują życie Ireny Magier do 1945 r., kiedy w ramach akcji przesiedleńczej opuściła rodzinne miasto. Autorka opisuje sielankowe dzieciństwo i młodość sprzed wojny, m.in. wspomina lata szkolne i swoje koleżanki – Żydówki, Ukrainki, które – jak pamięta – żyły ze sobą „w idealnej zgodzie” (w prywatnym gimnazjum wszystkie Żydówki, Ukrainki i Polki musiały jednakowo odmawiać katolicką modlitwę, a lekcje religii były obowiązkowe bez względu na wyznanie). Autorka ukazuje tragiczne losy swojej rodziny: aresztowania, wywózkę na Sybir i śmierć bliskich (m.in. męża i rodziców) oraz wyjazd na Ziemie Zachodnie i rozpoczęcie nowego życia. Wspomnienia kończą się stwierdzeniem: „Nie martwię się, mam wspomnienia, jestem bogata w te wspomnienia i mam psa i 75 lat”.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Brzeg
Opis fizyczny: 
k. luź. 1–3; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Zapis dwustronny. Podwójna numeracja – paginacja autorki i ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Kwiecień 21, 1992
Główne tematy: 
życie w Stryju przed 1939 r., masakra więźniów w Stryju w 1941 r., aresztowania i deportacje na Sybir, NKWD, różnorodność etniczna i wyznaniowa Stryja przed 1939 r., przymusowe przesiedlanie ludności polskiej po II wojnie światowej, Kresy Wschodnie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1900 do 1992
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia