publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Autorka opisuje losy swojej rodziny w czasie wojny, którą przeżyła z mężem i dziećmi w Tarnopolu. Zapiski – dość chaotyczne, faktograficzne, spisane prostym językiem – zawierają sporo ciekawych szczegółów dotyczących rzeczywistości wojennej, ukazują m.in.: konspiracyjną aktywność małżonków, relacje autorki z żydowskim małżeństwem Oksów – właścicielami cegielni, aresztowania ludności, ucieczkę męża na zachód.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja z rejonu Tarnopola
Miejsce powstania: 
Kluczbork
Opis fizyczny: 
k. 85–88 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18929/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu, pismo bardzo staranne, równe, liczne błędy językowe. Przekreślona foliacja autorki – ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny o orientacji poziomej (długopis, niebieski tusz). Kartki w kratkę, spięte metalową zszywką. Na końcu wspomnień podpis autorki (długopis, czarny tusz). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie podczas okupacji w Tarnopolu, represje wobec ludności polskiej w czasie II wojny światowej, sytuacja Polaków po zakończeniu II wojny światowej w Tarnopolu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1933 do 1960
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia