publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Krótkie świadectwo Urszuli Płochcińskiej dotyczące przymusowego przesiedlenia na Ziemie Zachodnie z rodzinnego Lwowa. Autorka pisze o strachu i nieustannym poczuciu zagrożenia ze strony Rosjan i Ukraińców, które zmusiły jej rodziców do wyjazdu i pozostawienia dorobku życia (dom, sklep, zakład szewski).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kożuchów
Opis fizyczny: 
1 k.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (pióro, czarny atrament). Pisane wielkimi literami. W prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
niedziela, Marzec 15, 1992
Główne tematy: 
prześladowania ludności polskiej na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej po II wojnie światowej, akcja przesiedleńcza po 1945 r.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1948
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia