publikacje

Wróć do listy

Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Wspomnienia Reginy Sikorskiej obejmują lata spędzone w kołchozie na Syberii oraz pierwsze dni po powrocie do Polski. Autorka – deportowana jako mała dziewczynka – opisuje swoje przeżycia, zachowując ówczesną optykę dziecka, które szybko zaczyna traktować otaczającą straszną rzeczywistość za jedyną istniejącą, nie porównuje jej z inną, tylko adaptuje się do zastanych warunków. Zapiski Sikorskiej są przejmującym świadectwem, ukazującym losy dziecka na zesłaniu i szok kulturowy doznany po przyjeździe (po 8 latach spędzonych na Syberii) do Wrocławia.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienie!
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 183–187; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, czarny i niebieski tusz). Przekreślona paginacja autorki – ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, kartki z zeszytu w kratkę, spięte przy użyciu metalowego spinacza. Załączona koperta z notatką dotyczącą autorki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
sobota, Czerwiec 13, 1992
Główne tematy: 
wojna oczami dziecka, Kresy Wschodnie, losy zesłańców na Syberii, deportacje po 1945 r.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1949 do 1957
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia