publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik wojenny 1939-1945. Za co? Że byłam...

Tekst stanowi maszynowy odpis oryginalnego pamiętnika, tworzonego w okresie 1939-1945. Miejsce i czas sporządzenia odpisu nieznane.

Tekst rozpoczyna się od informacji dotyczącej wysiedlenia z Żywca, miasta w którym Autorka mieszkała przed wybuchem II wojny światowej. Następnie opis przenosin do Krakowa, gdzie mieszkała wraz z rodzicami do 1942 roku. Autorka opisuje łapankę latem 1942 roku w Naprawie, w której jej rodzice zostali pojmani i rozstrzelani. Później koncentruje się na opisie swojego powrotu do Krakowa i przedostaniu się do obozu pracy w Prokocimiu (do 1948 roku niezależna gmina, dziś część XII dzielnicy Bieżanów-Prokocim). Opisuje swoje przenosiny do kolejnych obozów pracy oddając jednocześnie panujące w nich warunki oraz zakres swoich zajęć, tekst obejmuje: Prokocim, Płaszów, Skarżysko-Kamienną i Lipsk. Pod koniec tekst Autorka pisze o ewakuacji obozu w Lipsku (w kwietniu 1945 roku), wyzwoleniu i decyzji o powrocie do Polski.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Polska (dokładne miejsce nieznane - patrz uwagi)
Opis fizyczny: 
Czternaście stron maszynopisu w księdze oprawnej. Dostępny także w formie cyfrowej (skan).
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty zachowane.
Sygnatura: 
302/334
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników
Uwagi: 
Tekst stanowi maszynowy odpis oryginalnego pamiętnika, tworzonego w okresie 1939-1945. Miejsce i czas sporządzenia odpisu nieznane. Manuskrypt (prawdopodobnie pełny) wraz z fotografią Autorki znajduje się w United States Holocaust Memorial Museum Archives. Dział: RG-15 Poland (RG-15.110M), sygnatura 2005.101, numer dokumentu: 88.
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia