publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Krystyny Modrzewskiej

Wspomnienia w formie pamiętnika spisane w okresie od 1945 do 1947 roku, opisują przeżycia Autorki w Lublinie i Garwolinie. Okres objęty w pamiętniku to lata 1939-1944.

Tekst otwiera opis początkowej fazy okupacji. Autorka relacjonuje prześladowania ludności żydowskiej, przesiedlenia Żydów z Lublina i transporty Żydów niemieckich. Później przechodzi do okresu, w którym otrzymała „aryjskie dokumenty” od zaprzyjaźnionego księdza. Dzięki ich pomocy mogła zamieszkać w klasztorze. Opisuje wykonywane w nim prace, dzięki którym opłacała swój pobyt.

W dalszej części relacjonuje pracę w urzędzie gminnym, a następnie powiatowym w Garwolinie. Pisze także obszernie o dołączeniu się do AK i pracach wykonywanych na rzecz armii – głównie sprawy związane z aprowizacją oddziałów partyzanckich. W tej części znajduje się fragment o odbieraniu nagrody za skuteczną i efektywną pracę z rąk niemieckich urzędników.

Wspomnienia zamyka odwrót wojsk niemieckich i ucieczka Niemców z Garwolina.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
Rękopis w 2 zeszytach, łącznie 177 stron i dublet w maszynopisie (3 sztuki), 106 stron.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych (raczej maszynopis niż oryginalny rękopis)
Data powstania: 
Od 1945 do 1947
Stan zachowania: 
Wszystkie karty zachowane.
Sygnatura: 
302/88
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników
Uwagi: 
Fragmenty (ze skrótami cenzuralnymi) opublikowane w Pamiętnik z okresu okupacji, „Biuletyn ŻIH”, nr 31 (1959), str. 57-60, nr 32 (1959), str. 65-78 i nr 33 (1960), str. 105-124.
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia