publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Janiny Masłowskiej (fragment III)

Tekst powstał w latach 1954-1955, przedstawia wydarzenia z okresu od 1941 do 1944 roku.

Autorka rozpoczyna od opisu lwowskiego getta. Wspomina jego utworzenie, wprowadzanie i funkcjonowanie praw antyżydowskich, nastroje społeczne i relacje międzyludzkie. Sporo miejsca poświęca konfiskacie żydowskiego mienia, kontrybucjom, tworzeniu warsztatów (miejsc pracy) na terenie getta oraz wysiedleniom do obozów zagłady latem 1942 roku.

Opisuje swoje życie poza murami getta (po zdobyciu „aryjskich dokumentów” w 1942 roku), w ukryciu i w trakcie pracy w niemieckim młynie w Stryju (dziś Ukraina, obwód lwowski). Wspomina szczegółowo relacje z właścicielem młyna i jego pozytywne nastawienie oraz przychylność. Następnie przechodzi do ewakuacji młyna, oddzielenia się od grupy i pobytu w okolicach Tarnowa, głównie w Mościcach (dziś dzielnica Tarnowa o charakterze przemysłowym). Tekst kończy informacjami o wyzwoleniu miasta i jego okolic.

Opisane miejscowości: Lwów (w tym getto), Stryj, Tarnów i Mościce.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Ciechocinek
Opis fizyczny: 
77 stron maszynopisu, brak odpisu.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1954 do 1955
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty zachowane.
Sygnatura: 
302/182
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników
Uwagi: 
Publikacja fragmentu w Życie i zagłada Żydów polskich 1939-1945, Warszawa 2003, str. 274-280. Pamiętnik stanowi fragment większej całości, konkretnie część III z IV. Pozostałe (I i II) znajdują się w dziale relacji. Fragment IV może nie być jeszcze zarchiwizowany, istnieje jedynie adnotacja o tym, że miał powstać i zostać dodany do teczki Autorki.
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia