publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Idy Gliksztejn

Pamiętnik napisany emocjonalnie, z wieloma szczegółami takimi jak nazwy ulic czy nazwiska. Autorka wielokrotnie przytacza zasłyszane rozmowy, opinie na temat Niemców, Żydów i Polaków.

Tekst obejmuje okres od 1939 do 1943 roku. Brak relacji dotyczących ostatnich lat i okresu wyzwolenia.

Autorka zaczęła od opisu kampanii wrześniowej i wydarzeń z tego okresu w Lublinie. Opisała obszernie antyżydowskie nastroje i rozporządzenia, grabieże majątków, przesiedlenia i początek okupacji. Sporo miejsc poświęciła informacjom o wywózkach do obozów zagłady, przytaczała także różne krążące o transportach opinie, domysły i legendy. Opisywała zapamiętane sceny uliczne, w tym robotników przymusowych, w których starała się rozpoznawać ludzi znanych przed wojną. Przytaczała także informacje o losach znajomych i ludzi znanych w Lublinie (jak rodziny założycieli pierwszego żydowskiego gimnazjum w mieście).

Obszernie opisała przeniesienie getta na Majdan Tatarski w 1942 roku, stosunkowo dużo miejsca poświęciła panującym tam warunkom, życiu codziennemu, selekcjom i wywózkom. Zamieściła informacje o likwidacji getta i obozie na Majdanku – potwierdzone, pewne fakty mieszają się z domysłami krążącymi wśród ludności obóz obserwującej.

Tekst kończy opis życia „po aryjskiej stronie”. Nie brakuje opisów spotkań Polaków, opinii na temat okupacji i likwidacji ludności żydowskiej. Sporo zapisków o plotkach dotyczących ukrywających się.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Bytom (1947)
Opis fizyczny: 
Rękopis, 224 strony, 9 zeszytów (jeden innego formatu). 2 odpisy w maszynopisie (112 stron)
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych (raczej maszynopis niż oryginalny rękopis)
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
Wszystkie zeszyty zachowane, maszynopisy kompletne. Dostępne tłumaczenie na jidysz.
Sygnatura: 
302/91
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników
Uwagi: 
Publikacja fragmentów w Życie i zagłada Żydów polskich 1939-1945, Warszawa 2003, str. 48-53 oraz w „Gazeta Wyborcza-Lublin”, nr 54, 2006. Fragmenty ze zdjęciami z getta lubelskiego można znaleźć także na stronie „Kalejdoskop pamięci” (http://www.kalejdoskop.pamieci.org Access: 29 VII 2014)
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia