publikacje

Wróć do listy

Pacyfikacja Zamojszczyzny [Majdanek]

Jest to praca nadesłana na konkurs literacki z 1970 roku.

Autorka rozpoczyna od opisu okrążenia własnej wsi przez niemieckich żołnierzy. Wspomina, że cała jej rodzina bardzo się bała. Matka spakowała dobytek a dziadek głośno płakał. Osicka pisze też, że ona się nie bała i nawet cieszyła się gdyż był to pierwszy w życiu raz, że gdzieś jechała.

W dalszej części Autorka opisuje transport wagonami towarowymi. Wspomina płacz matki, ataki paniki u innych osób. Podczas wysiadania z wagonów trafia na ręce dziadka a matkę jej (która jak się później okazało była w 6 miesiącu ciąży) prowadzi ojciec. W ten sposób trafiają do obozu przejściowego w Zamościu gdzie spędzają około trzech tygodni. Autorka wspomina, że jej ojca wkrótce wywieziono „na roboty” w głąb Niemiec a dziadek uciekł.

Po pewnym czasie nastąpił transport do kolejnego obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Autorka opisuje swoją chorobę, strach o matkę, brak solidarności między więźniami i doskwierający głód.

Opisuje jak po nieokreślonym czasie znów następuje wymarsz. Wspomina jak ktoś z okien rzucał więźniom i więźniarkom kromki chleba. Ruszają znów wagonami towarowymi w stronę Lublina. Cały czas podkreśla ona jak bardzo wtula się w matkę. Jest to bardzo często powtarzający się element wspomnień.

Autorka wspomina, że sama nie jest w stanie stwierdzić ile czasu była na Majdanku. Właściwie w swojej relacji omija cały okres Majdański. Wspomina za to, że po uwolnieniu matki i jej z obozu trafiają obie do gospodarstwa w Garbowie. Tam matka, która jest w zaawansowanej ciąży rodzi dziecko w ogrodzie. Wracając do izby dziecko jednak jej wypada z rąk i umiera następnego dnia. Kolejnego dnia obie z matką jadą do szpitala. Tej samej nocy umiera jej matka.

Relację kończy informacja o tym, że Autorka wyszła za mąż, została członkinią PZPR. Pisze też, że nie wie, czy dobrze opisała swoje wspomnienia bo jest „prostą kobietą”.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
8 k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1970
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
VII/M-227
Tytuł kolekcji: 
Relacje byłych więźniów Majdanka
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
pacyfikacja Zamojszczyzny, obóz koncentracyjny, Majdanek, obóz przejściowy, śmierć matki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia