publikacje

Wróć do listy

Osadnictwo polskie po roku 1945 na Ziemiach Zachodnich i Północnych – wspomnienia Stefanii Rząsy

Wspomnienia Stefanii Rząsy przedstawiają w skrócie jej losy: lata wojny, przesiedlenie na tzw. Ziemie Zachodnie i okres powojenny – naukę, rozwój zawodowy, pracę, życie rodzinne. W czasie wojny była łączniczką AK – dostarczała żywność do getta żydowskiego w rodzinnej Bóbrce. Wspomina także o prześladowaiach polskiej ludności przez ukraińskich nacjonalistów. Najwięcej uwagi autorka poświęciła swoim doświadczeniom powojennym, ukazując m.in. ścieżkę edukacji i awansu zawodowego. Po zakończeniu wojny zamieszkała z rodzicami w Miliczu na tzw. Ziemiach Odzyskanych, kontynuowała edukację. W 1952 r. przeniosła się do Wrocławia, gdzie skończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1956 r. wyszła za mąż i zamieszkała z mężem w Jeleniej Górze. Po kilku latach wraz z rodziną przeprowadziła się do Przemyśla, skąd pochodził jej mąż. Po przejściu Stefanii na emeryturę cała rodzina zamieszkała w Rzeszowie. Rząsa pracowała m.in. jako nauczycielka i wychowawczyni, uczyła języka rosyjskiego. Do emerytury pracowała w rzeszowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej – obecnym Uniwersytecie Rzeszowskim. W latach 50. XX w. była również kierowniczką internatu – opiekowała się wówczas sześciorgiem koreańskich dzieci – sierot wojennych. Dosłużyła się stopnia oficerskiego – podporucznika, była też członkinią Koła Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP w Rzeszowie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Rzeszów
Opis fizyczny: 
k. 83–87 ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1991 do 1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Foliacja autorki przekreślona, ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny, kartki spięte przy użyciu metalowego spinacza. Dołączony wycinek prasowy oraz notatka dot. autorki (adres). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa. Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wydarzenia w Bóbrce podczas II wojny światowej, życie przesiedleńców, repatriacja
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1927 do 1991
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia