publikacje

Wróć do listy

O Szymku Drangerze

Relacja obejmuje lata 1939-1945.

Autorka rozpoczyna od wspomnienia przeprowadzki z Katowic do Lwowa w sierpniu 1939 roku. Przeprowadzka była spowodowana obawą przed wojną. W 1941 roku, po wejściu Niemców do Lwowa, niemalże od razu utworzono getto. Autorka wraz z rodzicami zmuszona została się do niego przeprowadzić. Dzięki możliwości uzyskania „aryjskich papierów” brat jej, wraz z żoną ucieka wpierw do Przemyśla, a później do Krakowa. Rok później zostaje jednak zdenuncjowany i zabity.

W dalszej części opisuje sylwetkę swojego żydowskiego znajomego, który dostaje się do getta lwowskiego i stara się pomóc uciec Autorce. Było to tuż po tym, jak na oczach Autorki zabrano jej matkę podczas selekcji i wywieziono do Bełżca. Udaje jej się pozyskać „aryjskie papiery” „za pieniądze” od osób mieszkających poza murem getta. Zdecydowała się uciec do Warszawy. Zupełnie pozbawionym emocji jest opis śmierci jej ojca; krótko po jej wyjeździe zostaje on również zabrany do Bełżca.

Relację kończy informacja o ukrywaniu się Autorki w Warszawie. Wspomina ona szantażystów, którzy przychodzili do niej do mieszkania żądając okupu. Sytuacja taka trwa aż do sierpnia 1944 roku, kiedy to Autorka zostaje zmuszona wyjechać (z powodu powstania) do pracy do Rzeszy i tam doczekuje wyzwolenia.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
4 k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/3241
Tytuł kolekcji: 
Relacje Żydów Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisała Laura Eichhorn. Relacja autoryzowana.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Maj 9, 1947
Główne tematy: 
"strona aryjska", "Aryjskie papiery", śmierć matki, denuncjacja, szantaż
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja