publikacje

Wróć do listy

Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe.

Spisana przez Aleksandrę Korus historia rodziny Pacholczyków, którą rozpoczyna w 1924 r. przeprowadzka na Kresy Wschodnie pochodzącego z Wielkopolski Stanisława – pradziadka autorki. Stanisław Pacholczyk – funkcjonariusz Policji Państwowej – otrzymał w tym rejonie przydział pracy i tak rodzina autorki zamieszkała w Równem na Wołyniu. Wygnała ją stamtąd, jak wielu innych, dopiero wojenna zawierucha: część rodziny została zesłana na Sybir i po powrocie trafiła na tzw. Ziemie Odzyskane, część rozproszyła się po świecie nie wiedząc o swoim istnieniu przez następne kilkadziesiąt lat. Korus ciekawie przybliża niezwykłe dzieje rodziny Pacholczyków na przestrzeni lat, ukazując losy poszczególnych osób w sposób skrótowy i jednocześnie bardzo obfity faktograficznie, całość utrzymując w porządku chronologicznym, konsekwentnie prezentując poplątane rodzinne ścieżki, raz po raz rozdzielanych przez historię członków rodziny. W treści znalazły się m. in. niezwykła historia poszukiwań zaginionego członka rodziny – Edwarda Pacholczyka, odnalezionego po kilkudziesięciu latach w Argentynie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Z Kresów w nieznane
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[8] k. luź. : fot. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 14/16 t. 2
Uwagi: 
Komputeropis, wydruk jednostronny. Pierwsza i ostatnia karta - wydruk na żółtym papierze). Na stronie tytułowej ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę. Dołączona notka dot. autorki (dane osobowe). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
przedwojenne Kresy, lata okupacji, zsyłka na Sybir, rozdzielanie rodzin, przymusowe przesiedlenia Polaków mieszkających na Wschodzie, poszukiwania bliskich,
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1924 do 2010
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia