publikacje

Wróć do listy

Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe.

HIstoria Julii i Bronisława Kowalczyków spisane przez Julię Kowalczyk – prawnuczkę bohaterów. Autorka odtwarza losy przodków prababci i pradziadka, posiłkując się ocalałymi dokumentami oraz wspomnieniami bliskich i ukazuje kolejne dzieje z życia przodków: wspólne budowanie rodziny młodych małżonków w Kopyczyńcach, lata wojny i odnajdywanie się na nowo w obcym mieście po przymusowym przesiedleniu.  Kowalczyk opisuje ścieżkę zawodową pradziadka (pośród różnych wykonywanych zawodów był m. in. certyfikowanym oglądaczem mięsa i trychin). Dokument zawiera również m. in. fragmenty dotyczące transportu przesiedleńczego, osiedlenia się we Wrocławiu  (w tym opis formalnego przyznania mienia) i dzieciom Julii i Bronisława.

Praca składa się z ośmiu, ponumerowanych i zatytułowanych, tematycznych części, dziewiątą stanowi krótkie zakończenie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Śladami Julii i Bronisława (czyli z Kopyczyniec do Wrocławia)
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[1] k. , 11 k., [13] k., luź. : fot. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 14/16 t. 1
Uwagi: 
Komputeropis, wydruk jednostronny¸ na brzegach ślady bindowania. Tekst przeplatany wydrukami fotografii, dodatkowo dołączone kserokopie różnych dokumentów (dyplomy, świadectwa, zawiadomienia etc.). Na pierwszej karcie ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę konkursową (punktacja). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
życie w przedwojennych Kopyczyńcach, okupacja na Kresach, wysiedlanie ludności polskiej z terenów wschodnich, przymusowe przesiedlenie, losy przesiedleńców i przesiedleńczyń na ziemiach zachodnich, potomkowie przesiedleńców i przesiedleńczyń z Kresów
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1902 do 2012
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia