publikacje

Wróć do listy

Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XII Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2006. Prace konkursowe.

Wspomnienia Zuzanny Głodek, wysłuchane i spisane przez Ninę Pawelec, dotyczą losów rodziny bohaterki od momentu przybycia rodziców Zuzanny Głodek do Lwowa w latach 20. XX wieku, poprzez II wojnę św., aż do lat spędzonych we Wrocławiu po przymusowym przesiedleniu w 1946 r.  Autorka, utrzymując opowieść w narracji pierwszoosobowej, ukazuje chronologicznie losy rodziny Zuzanny Głodek: najpierw szczęśliwe dzieciństwo – zabawy, ulubione miejsca, zwyczaje oraz najbliższe otoczenie bohaterki: rodzinę, sąsiadów, koleżanki. Dokument zawiera również fragmenty dotyczące czasu okupacji radzieckiej i niemieckiej we Lwowie podczas II wojny światowej (szkoła, wywózki ludności polskiej, getto i prześladowania Żydów), ukazane z perspektywy dorastającej dziewczynki jaką wówczas była Głodek. Jest to także rodzinny portret przesiedlonych w zupełnie obce miejsce ludzi, którzy muszą rozpocząć życie całkiem od nowa oraz obraz powojennej Polski, w której Zuzannie Głodek przyszło rozpocząć dorosłe życie. W pracy znalazło się wiele szczegółowych opisów ilustrujących życie rodzinne bohaterki i wydarzenia wojenne. Całość wspomnień została poprzedzona krótkim odautorskim wstępem.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia tęsknotą pisane
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[23] k. luź. : il. fot. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2013
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 8/16
Uwagi: 
Wydruk komputerowy, ślady po bindowaniu, tekst przeplatany kserokopiami fotografii i dokumentów. Drobne podkreślenia ołówkiem, na ostatniej karcie ołówkiem adnotacja osoby przyjmującej pracę do konkursu (akapit). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
niedziela, Maj 12, 2013
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
wielokulturowość Lwowa, życie przed wybuchem II wojny światowej, prześladowania i zbrodnie na ludności polskiej i żydowskiej podczas okupacji, stosunki polsko-ukraińskie, dzieci podczas wojny,
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1925 do 2013
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia