publikacje

Wróć do listy

Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVI. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2010. Prace konkursowe.

Martyna Pacek opowiada o swojej pochodzącej z Kresów rodzinnie, w szczególności zaś o dziadku Edwardzie Hucaluku. Autorka opisuje m. in. Mołczanówkę – rodzinną wieś dziadka, w której spędził przypadające na pierwsze powojenne lata dzieciństwo oraz organizację życia pradziadków. Więcej miejsca zostało poświęcone epizodowi z lat szkolnych – dniu w którym ogłoszono śmierć Stalina i reakcji mieszkańców Mołczanówki na to wydarzenie. Pacek kończy wzmianką przymusowej repatriacji rodziny Hucaluków na ziemie zachodnie w 1957 r. i podsumowaniem dalszych losów dziadka po osiedleniu się w nowej Polsce.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Rajd Śladami Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[4] k. luź. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2010
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 12/16
Uwagi: 
Komputeropis, wydruk jednostronny, dołączone wydruki kart repatriacyjnych Julii Jaroń (babcia Edwarda)i Hucaluk Antoniny (matka Edwarda). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
reakcja mieszkańców Mołczanówki na śmierć Stalina, życie Polaków na Kresach po II wojnie światowej, losy przesiedleńców na ziemiach zachodnich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1830 do 2005
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia