publikacje

Wróć do listy

Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XII Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2006. Prace konkursowe.

Losy Anny Teresy Budzis spisane przez wnuczkę Paulinę Budis. Autorka podzieliła tekst na osiem części, każdą osobno tytułując: Więzienie, Kościół i religia, Szkoła, Przyjazd do Polski, Rodzina jest najważniejsza, Jak żyć?, Co teraz?, Najważniejsze. W poszczególnych częściach autorka przedstawia zarys dziejów rodziny Budisów, w tym swojego prapradziadka i babci. Budis fragmentarycznie opisuje   dzieciństwo babci, aresztowania członków rodziny, wreszcie przymusowy wyjazd z rodzinnych stron na ziemie zachodnie i dalsze losy babci po osiedleniu się w Legnicy. Całość poprzedza krótki wstęp i notka odnośnie bohaterki.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
XVII Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Wariant tytułu: 
Te strony będą naszą pamięcią do ostatniego tchu
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[16] k. luź. : il. fot. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
fotografia (jako oryginalne źródło / dzieło)
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2013
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 8/16
Uwagi: 
Fotografie (oryginały) wklejone na kartki pomiędzy tekst. Gdzieniegdzie drobne zdobienia ołówkiem wokół marginesów kartek. Komputeropis o charakterze czystopisu, duża czcionka, podpisy pod fotografiami (rękopis: pióro, czarny atrament). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
losy rodziny, zesłania na Syberię, trudne warunki egzystencji podczas wojny, dzieciństwo
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1928 do 2013
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia