publikacje

Wróć do listy

b.t.[Pragnę podzielić się swoim…]

Autorka opisuje losy swojej rodziny, którą wywieziono na Syberię.

Mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w Krzyżowicach, kolonii Medyki (po wojnie w granicach ZSRR). Stamtąd w lutym 1940 r. cała rodzina została zesłana na Syberię: rodzice, Stanisława (6 lat), brat Eugeniusz (4 lata), dziadkowie (babcia – Katarzyna Worosz, dziadek – Piotr Worosz). Musieli zostawić cały swój dorobek: dwa gospodarstwa, pola uprawne, inwentarz. Zabrać mogli niewiele ze sobą.

Autorka opisuje moment aresztowania i warunki transportu. Ze stacji w Medyce jechali pociągiem towarowym przez 6 tygodni. W jednym wagonie było 6-8 rodzin. Karmili ich czasem zupą, jak się pociąg zatrzymał. Było bardzo zimno, brudno, pleniło się robactwo, szerzyły choroby. Wiele starszych osób i dzieci zmarło po drodze. Dotarli w Krasnojarskie na Syberii. Ze stacji wieziono ich jeszcze dobę saniami, do miejscowości Ungut. Tam zakwaterowali ich w barakach, po kilka rodzin w jednym. Rodzice pracowali przy wyrębie drzew, dzieci też pomagały, bo kto nie pracował, nie dostawał chleba. Było zimno, panował głód i choroby. Dokuczały im wszy i pluskwy. Ludzie bardzo umierali. Ojca wzięli do wojska, walczył od Lenino do Berlina, za co dostał medal. Wtedy ich rodzina przeniosła się do sowchozu.

Do kraju wrócili w 1946 r. i zamieszkali w Lesznie k. Medyki. Nikt z jej rodziny nie zmarł na zesłaniu. Po wyjściu za mąż Stanisława zamieszkała w Przemyślu, a brat został z matką w Lesznie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Przemyśl
Opis fizyczny: 
rps., 3 s. złoż; ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1989
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
ZS 136
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja wspomnień Związku Sybiraków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Wrzesień 12, 1989
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia