publikacje

Wróć do listy

b.t. [Zostałam aresztowana w Warszawie…]

Autorka opisuje swoje aresztowanie w dniu 30.11.1944 r. oraz późniejsze przesłuchania, prowadzone przez Józefa Światło. Działała w służbie Pomocy Żołnierzom, w ramach 27 dywizji AK.

Została aresztowana w Warszawie na Pradze, w mieszkaniu Zofii Osmólskiej, ps. „Fija”, które było punktem kontaktowym dla płk. Prawdzica. Było ich wtedy cztery. Światło z kilku mundurowymi oraz Olgierdem w cywilnym ubraniu przyszli po „Fiję”, ale Olgierd wskazał też na autorkę, mówiąc, że to jest „Leona” z 27. Zabrano więc także ją. Dwie pozostałe koleżanki ze służby pozostawiono w spokoju. „Fija” i „Leona” zostały przewiezione do Anina, do willi, z której zrobiono więzienie. Najpierw była przesłuchiwana Osmólska, ale mimo katowania nic nie powiedziała. Potem badaniu została poddana Niemczewska. Pytano ją o pułkownika Prawdzica i porucznika Strzałkę. Śledztwo prowadził Światło, ale w pokoju był też obecny Olgierd. Mimo zapowiedzi tortur, nie zdradziła im adresu pułkownika Prawdzica, którego w dniu poprzedzającym aresztowanie odprowadziła na kwaterę na Grochowie. Później Olgierd zaczął pytać o złote monety, które mu doręczyła dla jego grupy od płk. Twardego. Chciał ustalić, ile tych monet było. Potem sprawdzał, czy zna tzw. Kurówkę w okolicach Tłuszcza, gdzie został aresztowany płk. Twardy. Gdy siedziała w jednej celi z Irką Rossochacką, dowiedziała się od niej, że to ona nieświadomie doprowadziła Świtało do płk. Twardego.

„Leona” był badana prawie co noc. W czasie jednego z nocnych przesłuchań miała konfrontację z płk. Twardym przed samym gen. Korczyńskim (zupełnie pijanym). Pytano ją wówczas, co wie o złocie. Wtedy płk. Twardy poprosił o chwilę rozmowy z nią w cztery oczy, na co Korczyński przystał. Pułkownik pytał ją, gdzie jest złoto – powiedziała mu, że prawdopodobnie tam, gdzie było (czyli zakopane w ogrodzie willi w Świdrze. Ucieszył się, gdy się dowiedział, że Irka nie była pracowniczką UB. O złoto już więcej jej nie pytano.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
mps., 3 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1995
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/2442
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
Aresztowanie "Leony", przesłuchania przez Józefa Światło.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja