publikacje

Wróć do listy

b.t. [Wieś Stanisławówka leżała…]

Autorka opisuje spalenie wioski Stanisławówka przez Ukraińców i dalsze losy jej rodziny.

Wieś, w której mieszkała z rodziną, leżała na północ od Lwowa, w dawnym powiecie żółkiewskim. Zamieszkiwali ją sami Polacy (130 rodzin). Gospodarstwa były małe, ludzie dorabiali w majątku barona Horotza. Przez wieś płynęła rzeka Świnia, a nieopodal było miasteczko Mosty Wielkie, gdzie był kościół i cerkiew. W okolicznych wsiach przeważała ludność ukraińska, która zaczęła mordować Polaków i palić ich domy.

Tak stało się również ze wsią Stanisławówka w dniu 14.04.1944 r. Od strony lasy nadeszły ukraińskie band, paląc domy i zabijając Polaków. Ludzie uciekali na pola. Zaopiekowali się nimi Polacy z miasta Żółkiew, pomogli im rozlokować się po wsiach południowej Polski. Autorka wraz z rodzicami udała się do wsi Sromowce Wyżne, do ciotki. Zamieszkali w małym domku nad brzegiem Dunajca. Ojciec zarabiał przewożąc ludzi łodzią prze rzekę. Do Ireny przyjechał chłopak, z którym przyjaźniła się jeszcze w Stanisławówce. Pobrali się. Wojna się kończyła i trzeba było szukać miejsca do życia. Skierowano ich do urzędu repatriacyjnego w Inowrocławiu. Tam dostali przydział na gospodarstwo poniemieckie we wsi Zawiszyn, gm. Rojewo (25 ha), na dwie rodziny. Oboje z mężem sprowadzili swoje rodziny. Żyło im się różnie, ale na chleb starczało. Urodziło im się sześcioro dzieci (syn i 5 córek). Syn został na gospodarstwie, a córki pokończyły studia i mieszkają w mieście. Irena z mężem są już na emeryturze (są już po 70-tce). Mają 12 wnucząt. Syn rozwinął gospodarstwo, wybudował dom, kupił maszyny. Jest nowoczesnym rolnikiem.

Mąż niedawno odwiedził rodzinne strony. Po ich wsi nie ma śladu. Rozebrano także pałac barona Horotza. Została tylko rzeka i ich wspomnienia.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Zawiszyn
Opis fizyczny: 
rps., 6 s. luź.; ; 21 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1994
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/2199
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia