publikacje

Wróć do listy

b.t. [Wielmożna Pani: Niezmiernie …]

List pisany do Żanny Kormanowej. Autorka przeprasza za długie milczenie. Dziękuje za przesłany dokument, który przyda jej się w urzędach.

Jej siostra pojechała na kongres do Florencji, a ponieważ miała tam spotkać naukowców z Polski, to dała jej upominki dla Kormanowej – malowidła chłopskie (ciekawe, bo ich autorzy nie znają zachodniej cywilizacji) oraz kolczyki i krzyż (dzieło słynnego meksykańskiego rzemieślnika). Pyta Kormanową, że zgadza się, żeby jej te obiekty przesłać.

Jej mąż jest malarzem, pochodzącym z Chile. Był głównym asystentem Diego Rivery, a po jego śmierci jedynym autoryzowanym restauratorem jego dzieł.

Mają jednego syna, Lautaro, w którego żyłach płynie niezwykła mieszanka krwi indiańskiej, hiszpańskiej, angielskiej (matka męża była z domu Cunnigaham) oraz jej, „pełnej zanieczyszczeń śródziemnomorskich”.

Autorka także jest malarką – portrecistką. Studiowałą na Sorbonie historię sztuki, a w Meksyku archeologię Środkowej Ameryki. Podziwia piękno tego kraju – tworu ludzkiego sprzed Corteza, po Cortezie i współcześnie.

Wspomina wyprawę z mężem do Izraela, przed dziewięcioma laty. Uderzyło ją wtedy, że rząd izraelski wydaje duże sumy na archeologów, ale nie dba już o zabytki arabskie. Brzydota izraelskich miast natchnęła ją do studiowania architektury. Obecnie, z pomocą siostry, przygotowuje się z matematyki, by móc zapisać się na ten fakultet.

Na koniec usprawiedliwia się, że nie może dyskutować na temat: "Po dwudziestu latach…”

Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Meksyk
Opis fizyczny: 
mps., s. 19-20, luź.; ; 27 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1964
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/483
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list