publikacje

Wróć do listy

b.t. [Wielce Szanowny Panie Profesorze…]

List do profesora z Instytutu Marszałka Piłsudskiego [nazwisko nie jest podane] w sprawie poszukiwań naukowych Zyty Zarzyckiej z Muzeum Czynu Powstańczego w Leśnicy Opolskiej. Ponieważ otrzymała od niego jej adres, pozwoliła sobie do niej bezpośrednio napisać (list do Zarzyckiej przesyła w załączeniu). Wyjaśnia profesorowi, dlaczego poleciła Zarzyckiej najpierw zapoznać się z literaturą przedmiotu, dostępną w Polsce. Z chęcią jej pomoże, ale dopiero na dalszym etapie jej poszukiwań,  kiedy Zarzycka będzie miała już sprecyzowane zagadnienia, które ją interesują. Dodaje, że materiałów o powstaniu śląskim i jego uczestnikach ma bardzo dużo, do tego kilka taśm z relacjami naocznych świadków – całe to archiwum czeka na historyka z prawdziwego zdarzenia i jeśli okaże się nim p. Zarzycka, to będzie rada jej służyć.

Autorka wspomina, że skończyła właśnie opracowanie biogramu Wiktora Przedpełskiego [jej ojczyma] do Słownika Biograficznego.

Otrzymała ostatnio książkę Orzechowskiego, która wzbudziła w niej wątpliwość, czy autor wie  czego chce. Parę lat temu był zaciekłym wrogiem Korfantego, a teraz pisze książkę na zamówienie.

W Londynie „Odnowa” wydała dziwną książeczkę pod nazwiskiem W. Dąbrowskiego, zamordowanego w latach 40-tych przez Niemców. Przedmowę napisał w 1961 r. Zbigniew Korfanty, poruszając ciekawe fakty. Omawiała to wydawnictwo z M. Chmielewskim, który uważa, że sprawa warta jest dotarcia do sedna, bo jego treść jest bardzo zastanawiająca.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., 1 s. luź.; ; 25 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1975
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/26
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Listopad 26, 1975
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list