publikacje

Wróć do listy

b.t. [Wielce Szanowna i Droga Pani Halino!...]

List do Haliny Martin nawiązujący do czasów okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Autorka dziękuje za pamięć o niej i jej siostrach (Kubickich). Obecnie ma 82 lata, a jej siostry już nie żyją. Irena (prawniczka) zmarła w 1989 r. w wieku 72 lat, a Zofia (polonistka) zmarła w 1997 r. mając 82 lata. Obie były niepełnosprawne, po przebytej chorobie Heine-Medina. Ich ojciec, Jan Kubicki (pedagog) zmarł 1936 r. w wieku 62 lat, a matka Zofia Kubicka z d. Matlakowska zmarła w 1942 r. (55 lat). Siostry były bardzo zżyte ze sobą.

Z listu wynika, że Halina pytała Wandę, która z jej sióstr była łączniczką „Borysa”. Autorka nie jest jednak w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nigdy tego pseudonimu nie słyszała. Jako pierwsza z sióstr do AK wstąpiła Irka.

W ich domu rodzinnym na ul. Wspólnej, już od pierwszych dni po upadku Warszawy we wrześniu 1939 r., był punkt kontaktowy Ruchu Oporu ZWZ, później AK. Konspiracje rozpoczęli tam oficerowie Wojska Polskiego, którzy nie poszli do niewoli, tylko przeszli do podziemia. Wśród nich byli kpt. Stefan Jodłowski, ps. „Grabowski” i jego brat podchorąży Józef Jodłowski, oraz por. Jurek Jeżewski, ps. „Zielonka”, którzy najczęściej bywali w ich domu. Zamykali się w pokoju i naradzali się. Czasem przekazywali im rozkazy na maleńkich bibułkowych kartkach. Autorka wspomina, jak w ich domu był „kocioł” w 1944 r., gdy po powstaniu UB poszukiwał zbiega z więzienia, p. Stefana „Grabowskiego”. Kocioł trwał trzy dni, zebrało się u nich 35 osób, ale zbiega nie znaleziono. Wszystkich poszczono wolno. Grabowskiemu udało się uciec zagranicę.

Z listu dowiadujemy się też, że siostra autorki, Irka, była aresztowana po Powstaniu Warszawskim przez UB i przez miesiąc trwało jej śledztwo, następnie siedziała w więzieniu we Wronkach i w obozie w Rembertowie. Wrócił schorowana, ledwo udało się ja wyleczyć.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Haliny Martin
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., 4 s. złoż.; ; 21 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2001
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/45
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Styczeń 24, 2001
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list