publikacje

Wróć do listy

b.t. [Wiece Szanowna Pani Profesor! …]

Zbiór listów do Żanny Kormanowej.

25.02.1964 r. – Autorka dziękuje za życzliwą ocenę publikacji jej zespołu oraz za uwagi o materiałach bibliograficznych. Mimo, iż Kormanowa przekazała te uwagi bezinteresownie, przesyłają skromne honorarium z nadzieją, że będą mogli liczyć na jej pomoc w przyszłości.

12.10.1967 r. – Więzikowa przesyła Kormanowej obiecaną książkę J. Borkowskiego, wiążącą się z problematyką ich kolejnego spotkania. Autor omawia w niej poglądy i dążenia oraz postulaty programowe „wiciarzy”. Przy okazji wysyła też wspomnienia Zofii Marchlewskiej o jej ojcu. Prosi o przyjęcie tych książek jako skromne podziękowanie za comiesięczne seminaria.

2.02.1968 r. – Autorka wyjaśnia, dlaczego nie była na ostatnim seminarium Koramnowej. Ostatnio ma dużo zajęć organizacyjno-urzędniczych, o tyle niewdzięcznych, że nie liczą się do dorobku naukowego. W rezultacie mało czasu zostaje jej na własne badania. Materiały dla mgr. Kuczyńskiego, o których pisała do niej Kormanowa, chętnie udostępnią, z tym że nie mają wszystkiego w ich bibliotece. Postara się jednak mu pomóc i coś doradzić.

12.10.1973 r. – Autorka usprawiedliwia się, że nie będzie mogła w tym roku brać czynnego udziału w seminarium Kormanowej, czasem nawet nie będzie obecna. Weszła w okres klimakterium i z tego powodu często źle się czuje (odezwała jej się tarczyca, która zaatakowała stawy). Z trudem wywiązuje się z obowiązków służbowych. Do tego dochodzi poważna choroba męża. Być może będzie musiała zrezygnować z habilitacji. Jednak chciałaby jeszcze coś napisać. Planuje opracowanie biografii Thugutta.

Poza tym w kolekcji znajdują się kartki z życzeniami z okazji Nowego Roku (28.12.1959 r.) i Dnia Nauczyciela, a także gratulacje z okazji odznaczenia Kormanowej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (12.05.1972 r.).

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., s. 15, 88-89, 115, 136, 263-265, luź.; ; 30 cm i mniej
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1959 do 1973
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/507
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list