publikacje

Wróć do listy

b.t. [Urodzona 1923 roku we wsi Tuczapy …]

Autorka opisuje losy swojej 7-osobowej rodziny, która w sierpniu 1944 r. została deportowana z Tuczap w okolice Karagandy.

Poznajemy warunki transportu w wagonach towarowych bez prycz. W czasie miesięcznej podróży w głąb Rosji, dojeżdżając do Uralu, zmarł ojciec autorki. Było to wstrząsające przeżycie, kiedy rodzina pozbawiona była możliwości godnego pochówku zmarłego. Ciało jego zostało wyrzucone przez radzieckich żołnierzy prosto z wagonu, na pożarcie dzikiej zwierzyny. Mogli tylko pomodlić się za jego duszę.

Gdy skromne zapasy żywności się kończyły, zaczęto je oszczędzać, ale trudno było to wytłumaczyć głodnym dzieciom. We wrześniu 1944 r. dotarli do Karagandy (Kaz. SRR). Część przydzielono do pracy w kopalni, a część do sowchozu. Rodzina autorki trafiła do sowchozu nr 3 w Nowo-Uznice. Zakwaterowano ich w starym garażu samochodowym, na pryczach. Było zimno. Matka zachorowała, a Maria, jako najstarsza, sama musiała wyżywić 6-osobową rodzinę. Pracowała w ogrodzie przy zbiórce owoców i warzyw. Zawsze udało jej się ukraść coś do zjedzenia. Co miesiąc musieli meldować się w komendanturze NKWD. Jedzenia nie było, brakowało nawet jedzenia na kartki. Trzeba było stać w długich kolejkach. Gdy rodzeństwo podrosło, zaczęli i oni pracować. Było wtedy trochę lżej rodzinie.

W grudniu 1952 r. Maria wyszła za mąż za zesłańca, Jana Zdanowicza, a w listopadzie następnego roku urodził im się syn, Jarosław. W kwietniu 1954 r. zmarła jej matka.

Do kraju wróciła z mężem i synem w sierpniu 1956 r.

W zbiorze znajdują się również wspomnienia męża autorki.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
mps., 2 s. zszyte; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1989
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
ZS 201
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja wspomnień Związku Sybiraków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
środa, Kwiecień 5, 1989
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia