publikacje

Wróć do listy

b.t. [Szanowny Panie! Usprawiedliwiając…]

List do Janusza Przewłockiego z Komisji Historycznej Związku Sybiraków.

Autorka usprawiedliwia swoje opóźnienie w nadesłaniu wspomnień. Miała wiele obowiązków rodzinnych i dopiero teraz mogła się tym zająć. Musiała bowiem uzupełnić pewne dane, których jej brakowało.

Wyjaśnia, że miejsce jej pobytu w Archangielsku nazywało się po rosyjsku Nowy Jol.  Otrzymała z archiwum archangielskiego potwierdzenie swojego pobytu. Napisała również do Kotłasu z prośbą o potwierdzenie ich zesłania i o zaświadczenie o zgonie matki, ale przysłano jej dokument z błędami w nazwiskach i nazwach miejscowości. Poprosiła więc o poprawienie, ale odpowiedzi jeszcze nie otrzymała.

Pisze także o losach swojej babci, matki ojca, Adeli Matkowskiej. W Krzemieńcu ojciec przekupił woźnicę i kiedy był zamęt, woźnica przykrył babcię derka i szybko odjechał. Przebywała u brata ojca, Bolesława Matkowskiego na Wołyniu i tam podczas rzezi została bestialsko zamordowana.

Na koniec listu autorka wyraża nadzieję, że może u schyłku życia spotka jeszcze kogoś z rodziny. Wie, że siostry matki były również deportowane w tym samym czasie co oni.  

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Janusza Przewłockiego
Miejsce powstania: 
Kwidzyn
Opis fizyczny: 
rps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1995
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
ZS 133
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja wspomnień Związku Sybiraków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Maj 8, 1995
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list