publikacje

Wróć do listy

b.t. [Szanowni Państwo. Bardzo…]

Autorka opowiada losy swojej rodziny podczas II wojny światowej. Mieszkała z rodzicami i dwiema młodszymi siostrami na Kresach Wschodnich. W chwili wybuchu wojny miała 9 lat.

W 1939 r. został aresztowany jej ojciec i wywieziony do więzienia w Czortkowie. Podczas przesłuchań był bity. W więzieniu spędził półtora roku.

Matka z dwiema córkami (6 i 3 lata) zostały deportowane w głąb Rosji. Wanda akurat tej nocy spała u dziadków. Gdy się dowiedziała, że matkę wywożą, chciała wrócić do domu, ale powstrzymał ją kolega. Ukryła się u sąsiadki. Potem mieszkała z dziadkami, aż do powrotu rodziców. Złamała wtedy nogę, która musiała się sama zrosnąć, bo nie było nigdzie lekarza. Skutki tego autorka odczuwała jeszcze po latach, kiedy okazało się, że miała gruźlicę kości.

Matka i siostry, po dwóch tygodniach transportu, trafiły do obozu. Zakwaterowano je w barakach, gdzie w jednej izbie mieszkało po 4 rodziny. Brakowało jedzenia i ubrań. Matka wykonywała bardzo ciężką pracę – woziła beczkowozem wodę do kołchozu. Dziećmi zajmowała się starsza pani ze Lwowa, którą też trzeba było karmić. Gdy przyszła wiadomość o zwolnieniu ojca, matkę przeniesiono do lżejszej pracy w kuchni. Do domu wróciła po dwóch latach. Ciągle musieli uciekać przed banderowcami.

Ojciec zmarł w wieku 42 lat, doczekał jeszcze powrotu żony i córek z kołchozu. Matka żyje do dzisiaj, ma 80 lat. Młodsza siostra zmarła dwa lata wcześniej.

Autorka wspomina swój sen, jaki miała tej nocy, kiedy zabierano jej matkę. Uważa, że było to proroctwo, że czeka ją ciężkie życie. Przyśniły się jej dwa obrazy: Matki Boskiej Bolesnej oraz Pana Jezusa w cierniowej koronie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Michów, poczta Chojnów
Opis fizyczny: 
rps., 6 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1989
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/287
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, luty 14, 1989
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
Losy rodziny w czasie II wojny światowej - więzienie, deportacja, prześladowanie Polaków.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list