publikacje

Wróć do listy

b.t. [Szanowna Towarzyszko …]

Kolekcja listów do Żanny Kormanowej.

5.03. / Warszawa – Autorka dziękuje Kormanowej za troskę. Leży w łóżku od tygodnia i brakuje jej już Instytutu. Wzięła się więc za czytanie i naukę. Teraz czyta „Kapitał”. Ma nadzieję, że za kilka dni zacznie przychodzić do Instytutu. List kończy życzeniem powrotu do zdrowia tow. Stalina.

8. 07. 1953 r. / Świeradów Zdrój – Koberdowa zdaje Kormanowej relację z egzaminu, podaje oceny poszczególnych osób z grupy i niektóre krótko omawia. Po egzaminie poszli wszyscy razem na obiad „pod arkady” na MDM, a potem się pożegnali. Każdy zabrał ze sobą książki, żeby się przygotować na wrzesień na seminarium. Jej mały czekał na nią na dworcu i nie odstępuje jej teraz na krok. Zrobiła sobie kilka dni wakacji. 

16. 07. 1953 r. / Świeradów Zdrój – Autorka dziękuje za list, bardzo jej był potrzebny, bo czuła się zagubiona z powodu sprawy Berii. Brakuje tam gazet i nie ma z kim porozmawiać. Ta sprawa daje wiele do myślenia i pozwala spojrzeć na siebie krytycznie. Jest jaskrawym przykładem walki klasowej i uczy czujności i zdecydowania. Ona widzi w sobie jeszcze wiele słabości, ale pracuje nad sobą, by partia mogła zawsze na nią liczyć. Dalej odpowiada na pytania Kormanowej zawarte w liście, dotyczące osiągnięć grupy na egzaminie.

20.09.1956 r. – Pozdrowienia z Francji

17.12.1959 r. / Moskwa – Autorka jest już trzy tygodnie w Moskwie i jest zadowolona ze swego pobytu – z zakwaterowania, z warunków pracy w archiwum. Dostaje materiały głównie po francusku i niemiecku i po całym dniu mieszają się jej języki. Zbliżają się święta i wszyscy koledzy już odjeżdżają  (Kołodziejczyk , M. Grinbergowa), zostaje więc sama i trochę jej smutno. Wspomina sobotnie wystąpienie Królika – nie bardzo rozumie jego intencje. Zastanawia się, co porabia „jej biedny Dmowski”. Kołodziejczyk obiecał go przypilnować.

24.11.1964 r. / Paryż – Autorka przebywa w Paryżu (łącznie jej pobyt tam ma trwać 3 miesiące). Pracuje intensywnie, ale wciąż nie widzi końca. Codziennie spotyka Annę Żarnowską, a w niedziele chodzą razem do muzeów.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Warszawa, Moskwa, Paryż
Opis fizyczny: 
rps,, 9 s. luź.; ; 30 cm i mniej
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1953 do 1964
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/ 493, 494
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
Listy są rozproszone w dwóch różnych teczkach: sygn. 493: s. 37-39, 367; sygn. 494: 172-175, 194
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list