publikacje

Wróć do listy

b.t. [Szanowna Pani! Pół roku…]

List do Haliny Martin dotyczący Ilse Glinickiej, która była matką chrzestną autorki. Jej matka poznała Ilse w Tallinie, jeszcze przed rewolucją, a ich przyjaźń przetrwała długie lata. Janowska wspomina ”ciocię” jako osobę dowcipną, błyskotliwą, inteligentną i odważną. Była też piękną, elegancką kobietą. Uratowała ok. 100 osób, wyciągając je z więzień i obozów. Jej również uratowała życie, dwukrotnie, a także jej ojcu.

Aktorka pisze, że pół roku wcześniej, podczas kręcenia filmu o Powstaniu Warszawskim dla niemieckiej telewizji WDR, poznała Olę Sytą, producentkę, z którą się zaprzyjaźniła. Pani Ola zamierza nakręcić film o Ilse. Janowska prosi Martinową o udostępnienie materiałów, jakie posiada, by pomóc w realizacji przedsięwzięcia. Poszukują głównie taśm ze wspomnieniami Glinickiej, które przekazała ona redaktor Helenie Górnickiej do zredagowania i przepisania na maszynie. Górnicka przekazała Alinie wszystko, co napisała, a ona pożyczyła to Irenie Eichlerównie, aktorce, o której Ilse jej często wspominała. Niestety materiały już do niej nie wróciły.

Na koniec Janowska dodaje, że widuje się czasem z prof. Bartoszewskim, przy okazji powstańczych konferencji i uroczystości. Wie, że z Haliną współpracowali.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Haliny Martin
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2005
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/169
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Styczeń 24, 2005
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list