publikacje

Wróć do listy

b.t. [Swój los zesłańca…]

Autorka opowiada losy swojej rodziny zesłanej na Syberię [prawdopodobnie w październiku 1951 r.] Historię tę zna raczej z opowiadań rodziców, ponieważ była wtedy jeszcze dzieckiem i w jej pamięci zostały tylko ostatni okres pobytu.

Mieszkali całą rodziną w Olandrii, woj. Wilno, w dużym domu, razem z rodzicami ojca i jego rodzeństwem. Kazimiera miała wtedy 4,5 roku i dwoje młodszego rodzeństwa. Z tekstu dowiadujemy się, w jakich okolicznościach zostali zabrani z domu (jako kułacy) i w jakich warunkach byli transportowani (wagony bydlęce). Wywieziono ich do wsi Podgornoje, rej. Czainskij, obł. Tomsk. Zakwaterowanie dostali w drewnianej lepiance, gdzie roiło się od plusiekw i innych insektów. Ojciec pracował w tajdze tartaku. Autorka opisuje, jak zdobywali pożywienie (łowienie ryb, zbieranie runa leśnego). Ukończyła tam dwie klasy szkoły podstawowej. Tu opowiada o swoich doświadczeniach z tego okresu (rygorystyczna szkoła, unikanie z nimi kontaktu przez dzieci radzieckie, kary za najmniejsze niedopatrzenie, sroga zima syberyjska). Jej dziadek Piotr Marynowski przypłacił pobyt na Syberii reumatyzmem. Autorka wspomina też dzień śmierci Stalina - musieli wtedy wszyscy stać na baczność, gdy to ogłaszano. Potem rygor się rozluźnił i wkrótce przyszła wiadomość, że wracają do Polski. Podróż powrotna trwała trzy tygodnie.

W kraju musiała jeszcze raz iść do drugiej klasy, ponieważ nie znała polskiej pisowni. Tu także trzymała się z boku, z powodu rosyjskiego akcentu.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kielce
Opis fizyczny: 
mps., 3 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1900
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
ZS 66
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja wspomnień Związku Sybiraków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia