publikacje

Wróć do listy

b.t. [Sławku Kochany! Jestem wstrząśnięta…]

List do Sławka [W.Z. Stepniewskiego], konstruktora samolotowego [prawdopodobnie kolegi ze studiów]. Mężczyzna mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pracuje dla NASA i Boeinga.

Autorka pisze nawiązuje do jego sytuacji rodzinnej – jego żona Luiza jest chora na Alzheimera i mężczyzna musi poświęcać jej dużo uwagi, co odbija się na jego pracy. Ma problem, gdy musi wyjechać na jakąś zagraniczną konferencję i nie ma jej z kim zostawić. Halina rozumie jego rozterki i współczuje mu, bo sama ma podobne problemy z młodszą córką, która ma zaburzenia na tle nerwowym. W jej przypadku ma ograniczone możliwości działania, bo wg prawa angielskiego wyłącznie małżonek ma prawo dowiadywać się, czy decydować o stanie jej zdrowia. Halina jako matka nie ma nic do powiedzenia. Jest tu także mowa o kłopotach Sławka z sercem.

Z listów Sławka wiemy, że regularnie wspomaga finansowo Fundusz Inwalidów AK, prowadzony przez Halinę. Mężczyzna często pisze o stanie swojej żony. Jest z nią coraz gorzej. Z czasem wymaga stałej opieki, w czym pomaga mu jego siostrzenica. Dzięki temu może w ogóle pracować. Z listów wynika, że razem z Tadeuszem Tarczyńskim zajmują się konstrukcją samolotów dla NASA. Pisze o sukcesach grupy konstruktorów szybowcowych z Politechniki Warszawskiej, z którymi ma kontakt, a których szybowiec PW-5 wygrał ważny konkurs międzynarodowy. Pracują także nad helikopterami i samolotami pionowego startu. Poza tym wieści z Polski to tylko biadolenie, nic z tego nie rozumie co tam się dzieje (lata 90-te). Wspomina czasy, kiedy razem „szybowniczyli”. Ostatni jego list jest z 1997 r., pisany tuż po śmierci Luizy, jego żony. Był z nią bardzo związany, przeżyli razem 63 lata.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja z W.Z. Stepniewskim
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
rps., 2+26 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1973 do 1997
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/218
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list