publikacje

Wróć do listy

b.t. [Serdeczne pozdrowienia! Jest tu…]

Kolekcja zawiera 4 listy i 23 kartki pocztowe, które również pisane są raczej w formie listów niż krótkich pozdrowień. Korespondencja pisana z różnych miejsc, zarówno z Warszawy, jak i z rozmaitych wyjazdów (np. z sanatorium, z urlopu, z wyjazdów służbowych).

Autorka zwraca się do Heleny Marek bardzo ciepło, co świadczy o dużej zażyłości obu pań, aczkolwiek spora część korespondencji, zwłaszcza wcześniejszej,  dotyczy głównie spraw zawodowych. Z treści wynika, że obie panie pracują w jednym Zakładzie [Zakład Historii Partii]. Z czasem dominuje tematyka prywatna.

Znajdują się tu uwagi dotyczące pracy naukowej, zbierania materiałów. Autorka pisze, czym się aktualnie zajmuje (jednak bez podawania konkretnych tematów), na jakim etapie prac jest w danym momencie. Jest tu m.in. obszerna relacja z pobytu w Moskwie w październiku-listopadzie 1959 r., gdzie autorka robiła kwerendę do swej pracy naukowej. Autorka porusza również niektóre kwestie dotyczące wydarzeń i stosunków panujących w Zakładzie.

W listach pojawia się także dużo informacji prywatnych. Są to najczęściej krótkie relacje z wyjazdów m.in. do Muszyny, Krynicy-Zdroju, Zakopanego, Gdańska, Komańczy, Szczawnicy. Autorka  pisze w nich o podróży, o zakwaterowaniu, pogodzie, o lekturze, o wycieczkach górskich. Kilka kartek pochodzi z podróży do Niemiec i Włoch (z lat 1966-68). Autorka relacjonuje, co zwiedza i jak spędza tam czas. W kilku miejscach jest mowa o tym, co słychać w Warszawie i o pracach na działce. W wielu listach, zwłaszcza późniejszych, poruszany jest też temat zdrowia Heleny i jej męża Lucjana (troska o jej samopoczucie, drobne rady, pytania o zabiegi). Omawiane są też czasem sprawy rodzinne.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Heleny Marek
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
rps. s. 1-42, luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1952 do 1972
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1518/57
Tytuł kolekcji: 
Akta Heleny i Lucjana Marków
Nośnik informacji: 
papier