publikacje

Wróć do listy

b.t. [P. Gizelda Heilpernowa, Lwów…]

Dwie historie z czasów okupacji niemieckiej we Lwowie, dotyczące Eryka Seidenglanza, kierownika „Heimu der Luftwaffe” przy ul. Lisa-Kuli we Lwowie. Seidenglanz pochodził z Lipska i był bardzo przyjaźnie nastawiony do Żydów.

Pewnego dnia sprowadził z obozu kilku Żydów do pracy przy oczyszczeniu placu przy „Heimie” z kamieni. Gdy po wielu godzinach pracy, Żydzi usiedli na chwilę by odpocząć, pilnujący ich Gestapowiec zaczął ich bestialsko katować. Ktoś pobiegł po Seidenglanza i ten wstawił się za Żydami. Gestapowiec na chwilę odszedł, ale wrócił z kilkoma innymi gestapowcami i zaczęli grozić więzieniem kierownikowi, jako obrońcy Żydów.  Na to Seidenglanz odpowiedział, że woli być więźniem niż katem.

Druga historia opowiada o Żydzie, który za wiedzą Seidenglanza ukrył w piwnicy „Heimu” swoją rodzinę. Gdy sam musiał opuścić „Heim”, postanowił dołączyć do żony i dzieci. Przez kilka miesięcy pracownica „Heimu” dostarczała im jedzenia. W końcu gestapo przypadkiem odkryło ich kryjówkę i rodzinę zabrano na pewną śmierć, po uprzednim skatowaniu ich do nieprzytomności. Seidenglanz za pomoc Żydom został wysłany na front.

Na koniec autorka wspomina jeszcze jedno zdarzenie z okupowanego Lwowa. Któregoś dnia, idąc ul. Zamartnowską, widziała gestapowca, który każdej napotkanej kobiecie żydowskiej kazał kłaść się do rowu i strzelał do niej. Żydówki w ogóle nie protestowały. W ten sposób zabił kilkanaście osób.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
mps., 4 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/137
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Maj 31, 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia