publikacje

Wróć do listy

b.t. [Niniejszym zawiadamiamy, że tytułem…]

Zbiór listów prywatnych i służbowych do Żanny Kormanowej. Kobiety znają się bardzo dobrze. W listach prywatnych autorka zwraca się do adresatki bezpośrednio „Droga Żaniu”, jedynie listy służbowe pisane są językiem oficjalnym: jako Naczelnik Wydziału w Ministerstwie Oświaty (21.06.1949 r.), czy jako Redaktor Naczelny w Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych (1.06.1952 r.).

17.11.1964 r. / Warszawa – List do Żanny Kormanowej przebywającej w Moskwie. Na wstępie autorka pisze o sprawach prywatnych. Musi odłożyć planowaną podróż, ponieważ teściowa Hanki zachorowała na jaskrę i musi poddać się operacji – mieszka w związku z tym u nich. Dalej relacjonuje prace nad słownikiem. Krystyna pracuje od początku miesiąca. Jest układna, ale ma bardzo wysokie mniemanie o sobie i trzeba nauczyć ją pracy zespołowej.

10-15.10.1974 r. / Ciechocinek – Dwie kartki, w których autorka porusza jedynie sprawy prywatne. Wypoczywa w Ciechocinku i ma zamiar pozostać do 23.10. Zadzwoni zaraz po przyjeździe, żeby pożegnać się z Kormanową przed jej podróżą. Ma ładną pogodę i stara się ją wykorzystywać spacerując. Mało czyta, bo od razu zasypia nad książką czy gazetą. Trochę plotkuje na temat swojej towarzyszki z pokoju.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Warszawa, Ciechocinek
Opis fizyczny: 
mps., s. 10, 30-32, 58, 109-112 luź.; ; 21 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1949 do 1974
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/505
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list