publikacje

Wróć do listy

b.t. [Najchętniej nie wracam do wspomnień …]

Autorka pochodzi z Koszarawy, skąd w 1926 r. przenieśli się z całą 10-osobową rodziną do Żydaczowa, woj. Stanisławów.  W domu było ośmioro dzieci: trzech chłopców i pięć dziewczynek.

Autorka opisuje aresztowanie przez NKWD w dniu 10.02.1940 r. Przyszli nad ranem i po zrobieniu rewizji dali im pół godziny na spakowanie się. Zawieziono ich na stację w Żydaczowie, gdzie zapakowano ich do wagonów towarowych. Po kilku godzinach stania na mrozie transport ruszył na Wschód. Co jakiś czas dostawali trochę kaszy i wodnistą zupę. Zapasy szybko się wyczerpały.

Po miesiącu dotarli do Komi SRR, dalej zawieziono ich saniami na „uczastok”, znajdujący się głęboko w lesie. Umieszczono ich w barakach i na drugi dzień wysłano do pracy przy wyrębie drzew. Z rodziny autorki pracowało 6 osób. Za pracę otrzymywali porcję chleba. Razem z nimi wywieziono 75-letniego brata matki, który tej nocy akurat nocował u nich. Zmarł zaraz po przyjeździe na Syberię. Najmłodsza siostra, 3-letnia Józia, również zmarła na początku pobytu. Ojciec zmarł w 1943 r., w wieku 52 lat. Rok po nim matka, również mając 52 lata. Także inni członkowie rodziny nie wytrzymali trudów zesłania. Z całej rodziny zostali tylko Paulina i dwunastoletni brat, Józef. Zabrali go do sierocińca, ale uciekł stamtąd i wrócił na uczastok. Paulina się nim opiekowała. Wkrótce oboje zachorowali na tyfus, ale cudem udało im się uniknąć śmierci.

Po 4,5 roku przewieziono ich do Woroneża, do sowchozu Piotrawskiego, gdzie oboje pracowali. Klimat tam był cieplejszy. Mieszkali przy rodzinach rosyjskich, które były dla nich przychylne. Nie mieli żadnych wiadomości z zewnątrz.

W marcu 1946 r. ogłoszono, że mogą wracać do Polski. Przyjechali z transportem do Zielonej Góry. Dostała pracę w kuchni, a brat pasł krowy u gospodarza za wyżywienie. Nikt się nimi nie interesował. W 1953 r. paulina wyjechała do Bielska, gdzie dostała racę jak pomoc kuchenna w szpitalu. Potem, aż do emerytury pracowała jako dozorczyni.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Bielsko-Biała
Opis fizyczny: 
mps., 2 s. + 2 s. kopia mps., zszyte; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1991
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
ZS 247
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja wspomnień Związku Sybiraków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia