publikacje

Wróć do listy

b.t. [M…, najmilejsza moja…]

List do Haliny Martin w sprawie jej biogramu, który autorka przygotowuje na prośbę „Zo” [chodzi o Elżbietę Zawadzką”] . Sporządzone przez Kuczyńską zestawienie różnych faktów z życia Martinowej, posłuży jej również jako kanwa do tekstu o  działaczce do „sylwetek” (t.3.). Ma jednak wiele wątpliwości, o których wyjaśnienie prosi w tym liście. Pytania dotyczą m.in. pseudonimów, którym posługiwała się Halina Martin (gdzie i w jakich kręgach ich używała), osób, z którymi miała do czynienia w konspiracji, a także niektórych faktów z Powstania Warszawskiego oraz jej działalności powojennej. Autorka prosi także o uzupełnienie informacji o rodzinie Martinowej – pyta o jej braci oraz córki i wnuki (starsza córka zmarła w wyniku wypadku samochodowego).

W dalszej części listu autorka informuje, że „Zo” dostała od prezydenta Torunia nową kamienicę na siedzibę fundacji i organizuje w niej archiwum i Muzeum Wojskowej Służby Kobiet. Obecnie trwa akcja zbierania eksponatów. „Zo” narzeka, że jest ich za mało, ponieważ: po pierwsze niewiele się zachowało po wojnie, a po drugie wiele zostało oddanych do Muzeum Powstania Warszawskiego. Poza tym część rzeczy kobiety zatrzymały dla siebie i swoich potomnych, jako najdroższe pamiątki. (muzeum ma dotyczyć wyłącznie kobiet).

Na koniec autorka porusza bardziej osobiste sprawy. Bardzo brakuje jej Haliny. Od śmierci Michała ciągle myśli o tych, co odeszli. Żal topi w pracy.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Haliny Martin
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., 4 s. luź.; ; 23 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2006
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/29
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, luty 8, 2006
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list