publikacje

Wróć do listy

b.t. [Kochana Zosiu! Dawno…]

Listy Haliny Martin do Zofii i Mieczysława Lurczyńskich. Zna ich z dawnych lat. Lurczyński przebywał w jej majątku Pawłowice, ukrywając się przed gestapo. Obecnie Lurczyńscy mieszkają w Paryżu.

W liście z listopada 1976 r. autorka pyta o zdrowie Mietka [mężczyzna, rok wcześniej, doznał paraliżu lewej strony ciała i nadal wymaga opieki]. Cieszy się, że wrócił do malowania i pisania. Czytała jego artykuł i wiersz w „Wiadomościach”. Wiersz był bardzo piękny ale smutny. Wie, że Zofia cały czas i siły poświęca mężowi. Chciałaby ich zobaczyć, może przyjedzie wiosną do Paryża.

Halina pisze o swojej rodzinie, o swoich córkach Baśce i Kai, o ich małżonkach i dzieciach. Dowiadujemy się m.in. że Kaja jest w nowym związku, rodzi jej się kolejne dziecko. Stosunki z byłym mężem nie układają jej się zbyt dobrze. Z kolei druga córka ma kłopoty emocjonalne, nie dba o syna, z mężem się kłóci. Halina ma coraz więcej szacunku do zięcia, który cierpliwie znosi humory żony.

Autorka pisze z humorem o swych problemach. Stale jest bardzo zajęta, ma wiele różnych zajęć. Mimo zaawansowanego już wieku jest bardzo aktywna towarzysko i naukowo. U niej w domu ciągle ktoś mieszka, odbywają się spotkania, zebrania, narady dyskusje do rana. Zwłaszcza na początku lat 80-tych, w okresie Solidarności i stanu wojennego przyjeżdża dużo osób z Polski. Kobieta pomaga wielu osobom, ma 300 podopiecznych w kraju, z którymi koresponduje.

W 1983 r. jej matka jest ciężko chora na raka, spodziewa się, że niedługo nastąpi koniec. Odwiedza ją w Nowym Jorku, by się nią opiekować. Lekarz ma ją powiadomić, gdy stan będzie krytyczny, bo nie chciałby, żeby matka umierała w szpitalu.

Ostatni list pochodzi z 1988 r. Autorka nadal prowadzi bardzo aktywny tryb życia.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Zofii Lurczyńskiej
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
rps., mps., 8 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1976 do 1988
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/190
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list