publikacje

Wróć do listy

b.t. [Kochana Pani Żaniu, Zbliżamy się …]

Kolekcja listów i kartek do Żanny Kormanowej od mieszkającej w Londynie Celiny Mohr, byłej uczennicy Kormanowej. Kobiety spotkały się w Londynie w 1974 r., poprzez Janinę Rashba (także byłą uczennicę Kormanowej, tzw. „Kaleczankę”). Korespondecja dotyczy wyłącznie spraw prywatnych, pisana zwykle w grudniu z okazji Nowego Roku. Autorka wielokrotnie dziękuje Kormanowej za pamięć, czasem za prezenty w postaci książek. Pisze o swojej córce, Krysi, która odnosi sukcesy zawodowe (pracuje w radiu, potem także w TV – BBC), o swoich wnuczkach (Sara i Ania). Często wspomina o Jance, która jest w stałym kontakcie z Kormanową i przekazuje jej zawsze świeże wiadomości o niej. Szczególnie długi list napisała w maju 1976 r., po śmierci męża Janki, Wiesława. Autorka opowiada te tragiczne chwile, kiedy wykryto u niego raka jelita grubego i w ciągu zaledwie kilku miesięcy zmarł. Janka miała wsparcie w tych ciężkich chwilach od swej rodziny (była u niej córka z zięciem) i przyjaciółek. Przyjechała do niej Stefa Lustig (Buchwajc) ze Szwecji na 2 tygodnie, także Blanka Kline (Fliderbaum) z Australii była kilka miesięcy. Celina także bardzo przeżyła śmierć Wiesława.

O sobie pisze niewiele. Wiemy tylko, że pracuje zawodowo [z listów nie wiadomo gdzie], a ponadto raz w tygodniu pomaga w domu starców jako wolontariuszka. Po urodzeniu się wnuczek (w 1980 i 1982 r.) raz w tygodniu zajmuje się nimi, poza tym opiekuje się nimi niania, ponieważ córka wróciła do pracy. Poza tym dosyć dużo wychodzi do teatru, do galerii, na koncerty, miewa gości. Zajmuje się trochę gospodarstwem i ogrodem. Ciągle brakuje jej czasu na wszystko, co by chciała robić. Z ostatniego listu, z 1985 r., dowiadujemy się, że jest od niedawna na emeryturze, na którą przeszła pięć lat później, niż nakazuje brytyjskie prawo. Sprzedała wówczas swój dom i kupiła znacznie mniejszy, z malutkim patio, znacznie bliżej dzieci i znajomych. Wnuczki dają jej dużo radości.

W grudniu 1981 r. [po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce] pojawia się wzmianka o sytuacji w Polsce. Autorka jest zaniepokojona. Pyta Kormanową, czy coś jej potrzeba, co mogłaby jej wysłać z Anglii. U nich także sytuacja nie jest najlepsza – inflacja, rosnące bezrobocie.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
rps., 15 s. lux.; ; 21 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1974 do 1985
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/476,497,498
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list